Дан државности

14.02.2024.
Дан државности

Национални празник Републике Србије је Сретење,у спомен на значајне догађаје који представљају историјско наслеђе,15 фебруар1804.године почетак Првог српског устанка и 15.фебруар1835.године проглашење првог устава на Народној скупштини у Крагујевцу из пера Димитрија Давидовића-Сретењски.
Врло напредан,надахнут идејама француске револуције био је светионик за све балканске народе у вишевековној борби за слободу.
Празник се обележавао до стварања заједничке државе Јужних Словена 1918.године,а затим после дуже временске паузе је обновњен 2001.године.
Република Србија баштини славну,слободарску традицију која обавезује на очување вредности и представља подстрек за стварање нових.

Milena Savović